چگونه از فرش ماشيني مراقبت کنيم؟

- 12 : 1

چگونه از فرش ماشيني مراقبت کنيم؟

براي مبارزه با آسيبهاي وارد شده به فرش ماشيني، مبارزه از طريق مواد اوليه آن بسيار ساده است که نياز به تخصص، اطلاعات و مهارت زياد ندارد.


براي مبارزه با آسيبهاي وارد شده به فرش ماشيني، مبارزه از طريق مواد اوليه آن بسيار ساده است و نياز به تخصص و اطلاعات و مهارت زياد ندارد. توجه داشته باشيد که ضد بيد نمودن فرش ماشيني و مواد اوليه از بهترين راهکارهاي اين مراقبت است.


همچنين از طريق حفاظت فرش هاي ماشيني بافته شده نيز مي توان اين مراقبت را ادامه داد. رعايت موارد زير براي انجام اين کار ضروري به نظر ميرسد:


- دور نگه داشتن فرش ماشيني از رطوبت، گرما و تاريکي.


- ريختن نفتالين يا ديگر مواد ضد حشره لا به لاي فرش و وارسي کردن و هوا دادن به فرش.


- جلوگيري از تابش نور مستقيم آفتاب به فرش ماشيني.


- جلوگيري از پهن کردن فرش ماشيني روي زمين گچي يا آهکي ، زيرا تأثير نامطلوبي روي ابريشم و رنگ آن دارد.


- فرش هاي ماشيني ابريشمي براي مدت طولاني زير پا نياندازيد و به ديوار نياويزيد.


- جلوگيري از پهن کردن فرش ماشيني روي فرش ماشيني ديگر.


- سر و ته کردن فرش ماشيني پس از مدتي استفاده به منظور جلوگيري از تغيير حالت فرش.


-جلوگيري از قرار دادن اجسام سنگين براي مدت طولاني روي فرش.


-فرش ماشيني همواره جارو شود و از جارو برقي براي اين کار استفاده شود.


- همواره فرش ماشيني تميز نگه داشته شود و از نفوذ اشياء و مواد خارجي به پرزهاي آن جلوگيري کنيد.


 - در صورت لک شدن فرش بلا فاصله آن را تميز کنيد.


- اگر فرش ماشيني شما سوراخ يا پاره شد، در اسرع وقت توسط يک فرد متخصص ترميم شود تا به ساير نقاط نفوذ نکند.


- هنگام بسته بندي و حمل و نقل دقت لازم صورت گيرد تا از وارد آمدن آسيب به فرش جلوگيري شود.


- طول و عرض فرش ماشيني بايد به اندازه يا کمتر از ابعاد محل استقرار آن باشد.


- علاوه بر نظافت منظم فرش هاي ماشيني و قالي ها شما بايد به لکه هاي اتفاقي روي فرش ماشيني خيلي زود رسيدگي کنيد. عموماً اجسام متعددي بر اطراف خانه جهت دکور استفاده ميشوند که ميتوانند از زيبائي رنگ و طرح فرش ماشيني بکاهند.همانطور که آنها ميتوانند به الياف آن آسيب وارد کنند. سناريوي يک نمايش ميتواند دليل مناسبي براي درست اجرا نشدن آن باشد.بر همين اساس قالي ها و فرش هاي ماشيني لهستاني و تخته هاي باريکي که به ديوار آويزان شده اند اگر بدون دقت و بدون نظم و ترتيب و فقط جهت پر کردن ديوار و همچنين اگر به روشهاي غلط به ديوار کوبيده شوند به آنها آسيب ميرسد.


- شما قبل از شستن يا برطرف کردن لکه ها از روي فرش ماشيني يا قالي بايد ثبات رنگها را آزمايش کنيد و البته اهميتي ندارد که چند قسمت فرش ماشيني آسيب ديده باشد. اگر هيچ رنگي پس نداد شما بايد جاهاي آسيب ديده را به يکي از روشهاي متعدد شستشوي فرش ماشيني به وسيلهٔ يک متخصص فرش هاي ماشيني کهنه تميز کنيد. شرکتهاي قاليشوئي در شستن فرشهاي ماشيني دقت نمي کنند.


طريقه ي گردگيري انواع فرش ماشيني:


فرش ماشيني هميشه بايد قبل از شستشو و برطرف کردن لکه،  گردگيري شود. براي برطرف کردن خاک و کثيفي ها که در يک جا جمع ميشود از روي فرش بايد بسيار دقت کرد چون در اثر آنها الياف به تدريج فرسوده ميشوند همچنين در اثر آنها تخم بيد ميتواند در الياف رشد و نمو کند. براي گردگيري فرشهاي ماشيني آنها را در هواي آزاد، روي يک طناب ضخيم و محکم آويزان کنيد. زماني مناسب در روز را براي خشک کردن آنها برگزينيد. فرشها را به گونه اي آويزان کنيد که قسمت کمي از آنها روي هم قرار گيرد چون ممکن است پشت فرش در معرض آسيب قرار گيرد.

هرگز از عصا يا چوب براي ضربه زدن به فرش ماشيني استفاده نکنيد. نيروي زياد و پهن کردن مساحت زيادي از فرش ماشيني و ضربه زدن به فرش ، الياف را از بين ميبرد. شما فقط در صورتي با اين شيوه موفق خواهيد شد، که به منظور برطرف کردن گرد و خاک، ضرباتي به عمق پرز يا بافت وارد کنيد.

شرکت فرش آويژه،توليد کننده ي انواع مختلف فرش هاي ماشيني در طرح ها و رنگها و کيفيت هاي مختلف ميباشد.اين شرکت همواره توجه اصلي خود را بر روي کيفيت مواد اوليه و بافت ظريف متمرکز نموده است.مشتريان محصولات اين شرکت ميتوانند با خيالي آسوده اقدام به شستشوي فرش به روشهاي ذکر شده بنمايند.اميدواريم بتوانيم بيش از پيش رضايت مشتريان عزيزمان را کسب کنيم.